top of page
  • Meryem ŞANLI

Genç Arkadaşıma Mektup - Sınav Kaygısı

Güncelleme tarihi: 15 Oca 2021


Merhaba Genç Arkadaşım,

Bu yazıyı senin için yazdım. Neden mi?

Hatırlıyor musun?

Geçtiğimiz günlerde bir görüşmemizde “Gireceğim sınavda başarılı olmak ve hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum. Ama yapamayacağımı biliyorum. Benim o sınavı kazanmam imkânsız. Zaten çoğu konuyu da anlayamıyorum. Hem geçen girdiğim sınavda da başarısız oldum. Başarılı olmam, hayallerimi gerçekleştirmem mümkün değil…” vb cümlelerle beni, gireceğin sınavda başarısız olacağına ikna etmek için bir hayli uğraşmıştın.

Ama maalesef ben ikna olmadım :)

Sakın aklına yanlış bir şey gelmesin :) Sana şu kadar saat ders çalış, bu kadar saat uyu, sınavdan bir önceki gece süt iç sakinleşirsin vb. şeyler söylemeyeceğim.

Çünkü;

Birincisi, ben bir koçum ve işim sana akıl vermek değil, kendi içine dönüp bakmana yardımcı olmak…

İkincisi, sana sınava hazırlanırken çalışman gereken kaynaklardan sınavda ne giyersen rahat edeceğine; günün hangi saatlerinde zihninin daha açık olduğundan sınav günü içeceğin okunmuş suya kadar birçok farklı konuda akıl veren kişi sayısı bir hayli fazla… Zaten duymaya alışık olduğun şeyleri tekrarlayarak seni sıkmak istemiyorum.

Ve gelelim asıl konuya…

Kendi içinde bir yolculuğa çıkmaya hazır mısın?

Hazırsan, hadi başlayalım.

Öncelikle geleceğinle ilgili hayal kurma cesaretini gösterdiğin ve ne istediğini bulduğun için seni tebrik ederim. Çünkü yapabilmenin ilk adımı hayal etmektir ve görüyorum ki bu adımı sen çoktan atmışsın.

Benim için ilginç olan, sınavda başarılı olmayı ve hayallerini gerçekleştirmeyi istiyorken kendini ve çevrendekileri sınavda başarılı olamayacağına ikna etmeye çalışman… Senin için de ilginç değil mi? Sana bunu yaptıran sebep tam olarak ne acaba, hiç düşündün mü? Düşünmediysen tam zamanı…

Başarısız olmak, hayallerini gerçekleştirememek seni korkutuyor. Kim bilir belki de daha fazlası var. Arkadaşlarınla ya da akrabalarınla kıyaslanmaktan korkuyorsun. Belki sınavda başarılı olamazsan alay konusu olmak endişelendiriyor seni… Ya da ebeveynlerin başarılı olamadığın takdirde çok sevdiğin bir şeyi elinden alacak… Veya çok istediğin bir şeyi almayacak… Sen bu seçenekleri çoğaltabilirsin.

Sahi seni korkutan ve endişelendiren sebep tam olarak ne? Sınavda başarılı olamamak mı? Yoksa sınavda başarılı olamadığında yaşayacakların mı?

Sebep her ne olursa olsun, yaşadığın bu korku ya da endişe sınavda istediğin sonucu almanı sağlayacak mı? Herkes gibi “Korkunun ecele faydası yok” diyerek seni sinirlendirmeyeceğim. Sen de biliyorsun zaten korkmanın, endişenin hiçbir işe yaramayacağını… Ama kendini engelleyemiyorsun işte…

Sana bir sır vereyim mi? Aslında sen kendini bu duygulardan nasıl kurtaracağını biliyorsun… Sadece şimdiye kadar doğru yere bakmadın hepsi bu…

Şimdi doğru yere bakma zamanı…

İşte doğru yere bakmanı sağlayacak ilk soru geliyor:

Ne olsaydı bu endişeyi ve korkuyu yaşamazdın?

Peki, bu duyguları aşabilmek için neye ihtiyacın var?

Eğer her şey mümkün olsaydı bu duyguları aşabilmek için ne yapardın?

Sorulara verdiğin cevaplara sen bile şaşırdın eminim. Belki de daha önce hiç böyle düşünmemiştin öyle değil mi? :)

Hadi gel biraz da bu sınavın senin için ne anlama geldiğine bakalım.

Bu sınavda başarılı olmak senin için neden önemli?

Her şeyi unut… Sınavda başarılı olamama endişesini bir kenara bırak… Sınavda başarılı olamadığında yaşayacaklarını da… Kiminle kıyaslanacağını, anne babanın nasıl tepki vereceğini düşünme… Ve bu soruya öyle cevap ver lütfen…

Sınavda başarılı olmayı çok istemene rağmen sürekli kendine veya çevrendekilere “Yapamayacağım. Sınavı kazanamayacağım” vb şeyler söylüyorsun ya bazen… Gerçekten merak ediyorum genç arkadaşım…

Sınavda başarılı olamayacağını nasıl biliyorsun?

Başka sınavlarda istediğin başarıyı gösterememiş olmanın, gireceğin sınavdaki başarı durumunla nasıl bir alakası var?

Sınavda başarılı olamayacağını düşünmek, sınav başarına ya da sana ne tür bir katkı sağlıyor?

“Sınavda başarılı olamayacağım” düşüncesine “Evet” derken neye “Hayır” diyorsun?

Bu düşünceden kurtulmayı gerçekten istiyor musun? İsteğine 10 üzerinden puan verir misin? (1 - Hiç istemiyorum 10 - Çok istiyorum)

Bu düşünceden kurtulmanın bir yolunu biliyor olsaydın, bu ne olurdu?

Eğer “Sınavda başarılı olamayacağım” diye düşünmek yerine “Sınavda başarılı olacağım/olabilirim” diye düşünüyor olsaydın hayatın nasıl değişirdi?

Ve son olarak;

Geçmişte istediğin başarıyı gösterdiğin ve kendini çok başarılı hissettiğin üç deneyimini düşün. Nasıl başarmıştın?

Bu deneyimleri, istediğin başarıyı gösteremediğin deneyimlerle kıyaslarsan neyi farklı yapmıştın?

Soruları cevaplarken biraz yorulmuş olabilirsin.

Şimdi teşekkür etme zamanı… Kime teşekkür edeceksin? Elbette ki kendine… Evet, lütfen sorulara verdiğin samimi cevaplar için kendine teşekkür et. Ve cevaplarını yazılı hale getir. İstersen resmet. Verdiğin cevaplara bir bütün olarak bak. Yaşadığın sınav endişesinden ve korkusundan kurtulabilmek için neler yapabileceğini belirle. Bununla ilgili kendine üç hedef koy. İlk 24 saat için, bir hafta için, bir ay için…

Lütfen hedeflerini gerçekleştirirken ailenin, öğretmenlerinin, arkadaşlarının desteğine ihtiyaç duyarsan bu konuyla ilgili onlara bilgi ver.

Başarılar,

Sevgilerimle,


Meryem Şanlı

481 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Olgun İnsan

bottom of page