top of page
  • Meryem ŞANLI

Empatik Dinleme

Güncelleme tarihi: 15 Oca 2021


“İşitmek” ile “dinlemek” arasındaki en büyük fark nedir sizce?

Çevremizdeki bütün sesleri işitiriz ama sadece istediklerimizi dinleriz ve içselleştiririz. Fakat bilhassa günlük iletişimde dinlediğimizi düşündüğümüz insanları ne kadar etkili dinlediğimizden şüpheliyim. Bu şüphenin sebebi şahit olduğum ve yaşadığım iletişim sorunları...

“Dinleme” nin tanımını yapmanızı istesem nasıl bir tanım yapardınız?

Biz günlük hayatta yoğun olarak “otobiyografik dinleme” yapıyoruz. Yani bize anlatılanları değerlendiriyoruz; kabul ediyoruz ya da etmiyoruz. Yokluyoruz; karşımızdaki kişinin anlattıklarını daha iyi anlamak için(!) kendi değer yargılarımıza göre sorular yöneltiyoruz. Akıl veriyoruz; daha önce deneyimlediğimiz ve kesinlikle herkese faydalı (!) olacağına inandığımız tecrübelerimiz doğrultusunda yönlendirmeye çalışıyoruz. Yorumluyoruz; insanların sergilediği davranışları ve tutumları kendi tutum ve davranışlarımıza dayalı olarak değerlendiriyoruz. Kısacası dinlediğimizi düşünüyoruz ama aslında dinlemiyoruz. Bir arkadaşımız bize bir şeyler anlatmaya başladığında iç sesimiz de onunla birlikte konuşmaya başlıyor ve anlatılanları kendi filtrelerimiz bize nasıl sunuyorsa öyle anlıyoruz. Çarpıtıyoruz, siliyoruz, genellemeler yapıyoruz. İletişim kurduğumuz kişilerin bizim zihnimizi okumasını istiyoruz. Sonuç olarak bir türlü sağlıklı ve etkili iletişim kuramıyoruz.

Kurduğumuz iletişimin sağlıklı olmasını istiyorsak “empatik dinleme” yeteneğimizi geliştirmemiz gerekiyor.

Peki, empatik dinleme nedir? Önce anlamaya, sonra anlaşılmaya çalışmaktır. Bize anlatılanları değil anlatılanların ardındaki duyguyu dinleyebilmektir. Karşımızdaki kişinin söyledikleriyle birlikte ona bunları söyleten duyguya odaklanmaktır. Kendi değer yargılarımızı iletişim kurmaya çalıştığımız kişiyle aramızdan çıkarmaktır. Beynimizle değil kalbimizle dinlemektir.

Sevgilerimle


Meryem Şanlı
1.949 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Olgun İnsan

bottom of page